Luxury Home With Brick Facade
Temmuz 30, 2020

Yeni Ev Yapımcıları İpuçları: İki Katlı Bir Ev Nasıl Başarıyla İnşa Edilir

ile adminTuğla cephe ile lüks ev

Bir ev sahibi olmak, çoğu insanın yaşamları boyunca gerçekleştirmeyi umduğu bir rüyadır. Fakat, kendi iki katlı evinizi inşa etmek daha büyük bir başarıdır. Kendi iki katlı evinizi inşa etmenin güzelliği, ihtiyaçlarınıza uygun bir kat planı seçmenizdir.

Çoğu insan, yaşam alanlarını en üst düzeye çıkarmak için, özellikle küçük bir arazi bloğuna sahip olduklarında, çift katlı ev tasarımlarına gitmeyi tercih eder. Bu, küçük blok üzerine ek bir taban alanı sığdırmalarını sağlar.

İki katlı bir ev inşa etmeye karar verirseniz, projenizde başarılı olmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları:

  1. İdeal Bir Kat Planı Seçin

İki katlı evinizi inşa etmeye başlamak için yeni ev inşaatçıları almadan önce, iç mekanınızı nasıl düzenlemek istediğinizi belirlemeniz gerekir. Zemin katta neyin kalacağına ve neyin yukarı çıkacağına karar verin.

Genel bir kural olarak, yatak odaları ve banyolar gibi özel alanlar genellikle üst kata yerleştirilir. Oturma odası, ev ofisi, misafir odası ve mutfak zemin katta kalma eğilimindedir. Ancak bu, bu geleneksel planda herhangi bir değişiklik yapamayacağınız anlamına gelmez. Hayalinizdeki evi inşa ederken, ayarlamalar yapmaktan ve evi istediğiniz gibi inşa etmekten çekinmeyin.

İç mekanlarınızı görselleştirmenin en iyi yolu evinizin bir taslağını geliştirmektir. Çiziminize birçok ayrıntı ekleyin. Eskizinizi geliştirirken, evin farklı yönlerini yükseltmek için renkli kalemler kullanmayı düşünün. Bu, ev üreticilerinin ne istediğinizin ayrıntılarını anlamasını kolaylaştıracaktır.

  1. Ev Yapımcılarını Tanımlayın

Piyasada birçok yeni ev inşaatçısı olsa da, tüm ev inşaat şirketleri iki katlı evler inşa etmekte iyi değildir. Bu nedenle, iki katlı evlere dokunan ve onlarla etkili bir şekilde başa çıkabilen belirli sorunları bilen bir ev üreticisi bulmanız gerekir.

Örneğin, ev inşaatçıları lisans konularını ele almalı ve bulunduğunuz bölgedeki bina koşullarını belirleyen yerel düzenlemeler ve hava durumu faktörleri hakkında iyi bilgiye sahip olmalıdır. Bütçelerinize bağlı kalırken proje için en iyi malzemeleri de kaynaklayabilmelidirler.

  1. Gelecekteki İhtiyaçlarınızı Değerlendirin

Şu anda her şey iyi görünmesine rağmen, geleceği ve ihtiyaçlarınızın nasıl değişebileceğini düşünmelisiniz. Örneğin, emekliliğiniz boyunca iki katlı evde yaşamayı planlıyorsanız, sağlığınızın merdivenlerden yukarı ve aşağı hareket etme yeteneğinizi nasıl etkileyebileceğini düşünün.

Bunu ele almanın harika bir yolu, ihtiyaç duyulduğunda yardımcı olmak için evde küçük bir asansör kurmaktır. Bir asansör, sadece yaşa bağlı sorunları yönetmenize yardımcı olmak için değil, aynı zamanda yiyecekleri garajdan mutfağa getirmek gibi günlük aktiviteleri kolaylaştırmak için harika bir ektir.

Yapım Aşamasında İki Katlı Ev

  1. İki Katlı Evinizi Enerji Verimli Hale Getirin

İyi tasarlanmamışsa, iki katlı eviniz büyük elektrik faturaları çekebilir. Evinizi iyi planlayarak bunu önleyebilirsiniz. Bunu yapmanın bir yolu, kışın sıcak ve yaz aylarında serin tutmak için eve çift camlı pencereler kurmaktır.

Ayrıca, ısının geçmesini önlemek için çatınızı iyi seçin ve düzgün bir şekilde monte edin. Enerji verimliliğini artırmak için, evde dahil edebileceğiniz diğer pasif tasarım yönleri, ısıtma için güneş panelleri kurmak ve doğal ışığa sahip daha fazla pencere eklemek.

  1. Çevrenizi düşünün

İki katlı evinizi istediğiniz gibi inşa etmek için, çevrenizi ve toprak bloğunuzun şeklini incelemeniz gerekir. Yönünü ve onu çevreleyen binalar ve ağaçlar gibi unsurları düşünün. Mülkünüzün erişim noktalarının nerede bulunacağına karar verin. Bu bilgi parçaları bloğunuzu mümkün olan en iyi şekilde tasarlamanızı sağlayacaktır.

Ek bir ipucu olarak, inşaat sırasında ev üreticinizin tavanı daha yükseğe kaldırdığından emin olun. Bu, evinizde bol miktarda yer olduğu yanılsamasını yaratacak ve yaz aylarında evin daha serin kalmasına yardımcı olacaktır.

Sonuç olarak

Çoğu aile için iki katlı bir ev inşa etmek önemli bir finansal karardır. Büyük arazi bloklarına sahip olmayan kişilerin dikey yapı ile sahip oldukları alanı en üst düzeye çıkarmalarını sağlar.

Yukarıda tartışılan beş ipucuna ek olarak, iki katlı evlere sahip olmak isteyen ev sahipleri, mümkün olduğunca doğal ışığa izin veren tasarımlar seçmelidir.

Açık yaşam planlarını kucaklamak, açık planlarla alanlarını genişletmek ve eve fazladan ışık girmesini sağlamak için uzun bir yol kat edebilir. Bunu yapmanın bir başka yolu, duvarlar gibi çevreleyen alanlardan ışığı sektiren nötr renk akışları oluşturmaktır.


Yayın Görüntüleme:
175