King Size Bed Sheet
Ağustos 28, 2020

Kral Yatak Çarşafı Satın Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

ile admin


Kral Yatak Çarşafı

Size evinizdeki en rahat yeri soracak olursak, cevabınız şüphesiz yatak odası olacaktır. Oturma odanızda ya da sundurma ve çim alanınızda rahatlarken, yatağınız tüm evinizin en rahat ve huzurlu ortamıdır. Ertesi sabah güvenli ve rahat uyanacağınız güvencesi ile gece uyuyabileceğiniz yer burası. Bir yatağı gerçekten rahat hale getirmek için, kral yatak çarşafı yatağınızın yumuşaklığı kadar önemlidir.

Yatak çarşaflarının oluşturulması için çok önemlidir. sağlıklı bir uyku için mükemmel ortam. Bununla birlikte, günümüzde mevcut olan çok çeşitli tür, boyut ve malzemeler nedeniyle, sizin için mükemmel olanı seçebilmeniz için yatak çarşafları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanız çok önemlidir.

Çarşaflar hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıyı okuyun, böylece bir dahaki sefere yatak örtüleri için alışveriş yaptığınızda, tam olarak ne satın almak istediğinizi bilirsiniz.

Pamuk, Çarşaflar İçin En Popüler Malzemedir

Farklı pamuk çeşitleri ve türleri vardır. Bu nedenle, pamuklu çarşafların sınıflandırıldığı farklı standartları ve nitelikleri anlamanız gerekir. Pamuklu çarşafın dokumasını, iplik sayısını, zımba uzunluğunu vb. Kontrol etmeniz gerekecektir.

Pamuk başlangıçta toplar (toplu) halinde gelir ve daha sonra sonunda tabakalara dönüşecek iplikler oluşturmak için dokunan lifleri oluşturmak için gerilir. Zımba uzunluğu, pamuk cıvatalarının gerilmesi ile belirlenir.

Zımba Uzunluğu Nedir?

Ştapel uzunluğu, bir tabaka halinde dokunan pamuk liflerinin uzunluğudur. Normalde kullanılan üç zımba uzunluğu vardır:

 1. Kısa Zımba = genellikle 1 ila 1/8 inç
 2. Uzun Zımba = minimum 1 ila ¼ inç
 3. Ekstra Uzun Zımba = yaklaşık 1 ila 3/8 veya 2 inç

Yüksek kaliteli zımba uzunluğu daha uzundur ve daha yumuşak ve daha dayanıklı pamuklu yatak çarşafları üretir.

Farklı Türde Pamuklu Zımba

Bunlar, kullanılan en yaygın pamuklu zımba türleridir:

 • Mısır PamuğuMısır pamuğu, çarşaf yapımında kullanılan en kaliteli pamuk olarak kabul edilir. Oldukça pahalıdır ve ekstra uzun Mısır pamuğundan yapılmış yatak çarşafları, olağanüstü yumuşaklığı ve dayanıklılığı nedeniyle tercih edilmektedir.
 • Supima / Pima Amerikan Pima Cotton'a Supima da denir. Uzun ştapel uzunlukta pamuk liflerinden yapılmıştır. Mısır pamuğundan biraz daha ucuz olmasına rağmen, yüksek kalitede ve oldukça yumuşaktır. Pima pamuklu çarşaflar, sağlamlıkları ve dayanıklılıkları ile bilinir.
 • Amerikan Yaylası "% 100 pamuk" işaretine sahip çoğu pamuklu kumaş, genellikle American Upland pamuğundan yapılır. Bu kısa elyaf pamuktur ve oldukça pürüzlüdür, ancak aynı zamanda piyasadaki daha yumuşak ve daha pahalı pamuk çeşidinden daha yaygındır. Bu kumaş en pahalı pamuk türünün rahatlık seviyesini sağlamasa da daha çok dayanıklılığı nedeniyle tercih edilmektedir.
 • MicroCotton Bu, ticari markalı bir pamuk markasıdır ve yalnızca Hindistan'da üretilmektedir. Uzun elyaf uzunluğundaki pamuktan yapıldığı için sadece yumuşak değil aynı zamanda son derece dayanıklıdır.

Örgü Nedir?

Pamuklu çarşaf alırken zımba uzunluğunu bilmek sağlıklı bir karar vermek için yeterli değildir. Doğru örgüyü bilmek de aynı derecede önemlidir. Dokuma, daha düşük kaliteli pamuklu kumaşlarda bile malzemenin yumuşaklığını ve dayanıklılığını belirler. Örgüyü bilmek, daha düşük bir maliyetle daha kaliteli kral yatak çarşaflarının seçilmesine yardımcı olur.

Pamuklu kumaşlarda en yaygın kullanılan dokumalardan bazıları şunlardır:

 • PazenBu pamuklu çarşaflar dimi veya düz dokumadan yapılmıştır. Bu, onları diğer örgülere kıyasla daha yumuşak ve daha esnek hale getirir.
 • Sık dokunmuş bez Bu aynı zamanda "Düz dokuma" olarak da adlandırılır ve en çok, yoğun bir şekilde taramayı ve ardından sıkı bir şekilde dokunmayı gerektiren yüksek kaliteli pamuklu malzeme üretiminde popülerdir, bu da ona gözle görülür derecede yumuşak ve pürüzsüz bir son verir. Bu tür örgü son derece hafiftir ve altında vücudu serin tuttuğu için sıcak iklimler için idealdir.
 • Saten Bu kumaş dört adet alt ve üst üste iplik alınarak yapılır. Bu pek çok insan için önemli görünmese de, bu teknik zengin, ipeksi bir yüzey oluşturmaya yardımcı olur ve aynı zamanda diğer dokuma tekniklerine kıyasla son derece dayanıklıdır. Saten dokuma kumaş daha ağır olma eğilimindedir ve soğuk iklimlerde sıcak kalmak için idealdir.
 • Jersey Örgü Bu dokuma tamamen pamuktan yapılır veya hatta bir pamuk ve sentetik malzeme karışımı kullanabilir. Adından da anlaşılacağı gibi dokumadan çok bir örgü tekniğidir. Bu, yumuşak ve kral yatağı tamamen kaplayan gerilebilir bir kumaş oluşturur. Bu kumaş ısıyı tutabilir ve çoğunlukla soğuk havalarda rahat uyumak için kullanılır.


Gönderi Görüntülemeleri:
29