Her Tür Elma Ağacı İngiltere İklimine Uygun mu?
Ekim 20, 2020

Her Tür Elma Ağacı İngiltere İklimine Uygun mu?

ile admin

Elma Ağacı Türleri

İhtiyaç duydukları tüm dikkat ile meyve ağaçlarını bahçecilik ve bozma fikrine özellikle alışkın olmayan birçok insan, meyve ağaçlarının inanılmaz derecede iklim temelli olduğunu fark etmeyecek. Ilıman Birleşik Krallık ikliminde guava gibi tropikal meyveler yetiştirmeye çalışırsanız, geride kalan tek şeyin ölü bir ağaç olma ihtimali yüksektir. Bu, elma gibi belirli meyve türleri için bile geçerlidir. Amerika Birleşik Devletleri'nde, iklimin çok çöl benzeri olduğu orta Teksas'ta büyümek için tasarlanmış satılık elma ağaçları var ve elma ağaçları nemli, yağışlı ve soğuk iklimi idare etmek için yetiştirilen Birleşik Krallık'ta. Kısacası hayır, her tür elma ağacı İngiltere iklimine uygun değildir.

İklime Göre Ağaç Seçmek

Satılık elma ağaçlarına bakarken akılda tutulması gereken bir şey, kesinlikle Birleşik Krallık ikliminde büyüyüp gelişebilen elma ağaçları olduğudur. Aynı zamanda, İngiltere'nin kasvetli havasına maruz kaldığında solacak ve ölecek elma ağaçları da var. Örneğin, günümüzde standart meyve bahçesi elmasının ilk atasının, deniz seviyesinden bir kilometre yüksekliğe ulaşan dağlarda, Orta Asya dağlarından geldiğine inanılıyor. Bu tür bir iklim, Uganda, Kenya ve kuru, sıcak iklime sahip diğer yerlerde gelişmek için yetiştirilen elmalardan çok farklıdır.

Birleşik Krallık'ta, alabileceğiniz elma aromalarının çoğu, Birleşik Krallık'ın ılıman havasının genellikle yumuşak meyveler ürettiği bilindiğinden, oldukça benzer olacaktır. Tatların çoğu, asidik Granny Smith elması haricinde tatlı veya keskin olmak üzere değişiklik gösterecektir; elmaların çoğu gevrektir ve geleneksel bir elma dokusuna sahiptir. İngiltere'deki Chris Bowers & Sons gibi güvenilir bahçe merkezlerinde satışa sunulan en yaygın elma ağaçları arasında Golden Delicious, Braeburn, Gala, Cox ve Russet bulunur.

Elma Ağaçlarını Nereden Satın Almalısınız?

Artık Birleşik Krallık ikliminde sadece belirli elma türlerinin yetiştiği ve bunların hangi elma türleri olduğu hakkında iyi bir fikriniz olduğuna göre, satılık elma ağaçlarını aramayı düşünebilirsiniz. Güvenilir bir çevrimiçi bahçe merkezine iyi bir örnek, şu adresteki Chris Bowers & Sons olacaktır. https://www.chrisbowers.co.uk/ Hemen hemen her bahçeye uyan satılık çok sayıda elma ağacı bulabileceğiniz yer.

Gönderi Görüntülemeleri: 15