My Decorative
Kasım 21, 2020

Kaynatılırken Yanlışlıkla Su İçtiniz Su Uyarısı? İşte Ne Yapmalı

ile admin

İçme suyu

İçme suyu, genel sağlığımıza ve refahımıza pek çok fayda sağlar. Maalesef aynı şey musluk suyu için söylenemez. Bu nedenle, belirli bir toplulukta yaşayanlara, yerel sağlık yetkilileri tarafından kaynamış su veya kaynatma suyunu kullanmaları için bir kaynatma suyu tavsiyesi veriliyor, çünkü topluluklarının su kaynakları sizi hasta veya daha kötü hale getirebilecek mikroplar veya diğer kirleticilerle kirlenmiş olabilir.

Su kaynatma uyarısı sırasında veya belki de sonrasında yanlışlıkla su içerseniz ne olur? Endişelenmeli misin? Bu cevaba makul bir evet ve biraz da hayır var. Ve bu makalede bahsedeceğimiz konu da bu.

Kaynatma Suyu Uyarısı Nedir?

Ayrıca Önlemli Kaynatma Suyu Bildirimi olarak da bilinir. Kaynatma Suyu Uyarısı ev sahiplerine musluk suyunu içmeden önce kaynatmalarını tavsiye eden bir kamu duyurusudur. Bu uyarılar, su kaynağının kirlenmiş veya zaten kirlenmiş olması olasılığı olduğunda yayınlanır. Bu konuda iki tür tavsiye veya uyarı vardır: zorunlu ve ihtiyati.

İhtiyati kaynama suyu uyarısı: Bu tavsiye, bir topluluğun su tedarik sistemi, muhtemelen düşük depolama tankı seviyeleri veya ciddi bir ana arıza nedeniyle pozitif su basıncında bir düşüşe tanık olduğunda yayınlanır. Pozitif su basıncındaki azalma, dağıtım sistemine daha fazla kirletici ve kirletici girme şansı anlamına gelir. Bu en yaygın tavsiye türüdür ve normalde su numuneleri toplanıp su kalitesinde endişeye ihtiyaç olup olmadığını belirlemek için incelenene kadar ihtiyati nedenlerle yayınlanır.

Zorunlu kaynatma suyu bildirimi: Bu bildirim, su besleme sisteminde kirlenmeye dair olumlu bir onay olduğunda yayınlanmıştır. Bu nedenle, sakinlere veya müşterilere, sorun çözülene kadar ve çözülene kadar ortalıkta dolaşan bakteri ve diğer kirletici maddeleri öldürmek için sularını kaynatmaları tavsiye edilir. Sorun ortadan kalktı. Peki, su kaynatma uyarısı altında su içerseniz ne olur?

Kaynatma Suyu Uyarısı Sırasında Musluk Suyu İçersek Ne Yapmalıyız?

Dr. Fred LopezLSU Sağlık Bilimleri Merkezi'nde bulaşıcı hastalık uzmanı olan, kirli musluk suyunu yutan hastaların "muhtemelen iyi olacağını" söylüyor. Lopez, bu tür kişilerin ishal, kusma, bulantı ve karın ağrısı gibi mide-bağırsak sorunları yaşayabileceğini söylüyor. Bunun dışında, eninde sonunda yoluna gireceği için sonsuza kadar sürmeyecek.

Bu süre zarfında, bu kirli suyun bir kısmını içenlerin bol miktarda sıvı içmesi gerekir. Dr. Lopez ayrıca, toksin üreten mikropların sistemlerinden atılması gerektiğinden, bu hastaların doktorları bunu tavsiye ederse semptomları azaltmak için reçetesiz satılan ilaçların alınmasını tavsiye ediyor.

Bununla birlikte, bazı hastalar daha sonra hastalanmaya başlarsa, tıbbi yardıma ihtiyaç duyacaklardır. Lopez, özellikle çok genç, çok yaşlı ve bağışıklık sistemleri en zayıf olduğu veya durumlarından dolayı büyük olasılıkla tehlikeye girdiği için altta yatan bir tıbbi rahatsızlığı olduğu bildirilenler hakkında endişeleniyor.

Daha dikkatli olması gerekenler arasında böbrek, kanser, karaciğer, kalp rahatsızlığı olanlar, HIV veya steroid kullananlar bulunur. Bunlar, enfeksiyon belirtileri yaşamaya başlarlarsa tıbbi yardım almaya şiddetle teşvik ettiğimiz kişilerdir. Dr. Lopez, çocukların özellikle hasta olduklarında sıvıya ihtiyaç duyduklarını söylüyor.

Kısacası, hastalanırsanız, sadece bir su stoğu değil, aynı zamanda bir Pedialyte ve Gatorade stoğu da tutmanız gerekir. Sinüs tıkanıklığı durumunda bir Neti Pot kullanıyorsanız, bunu sadece filtrelenmiş su kullanarak yaptığınızdan emin olun.

Ayrıca yaralarınızda kirli su kullanmayın ve şişme, iltihap, hassasiyet ve kızarıklık gibi enfeksiyonlara karşı dikkatli olun. Phoenix, Arizona'da musluk suyu içmenin güvenli olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız, buraya Tıkla.

Musluk Suyunda Ne Tür Kirleticiler Vardır?

Çevre Koruma Ajansı (EPA), tüm içme suyu kaynaklarının birkaç kirletici veya kirletici içerebileceğini söylüyor. Ancak böyle olmasına rağmen, aslında suyun ciddi bir sağlık riski oluşturduğu anlamına gelmez. Bunun nedeni, EPA'nın gübrelerden, endüstriyel kimyasallardan, parazitlerden, bakterilerden ve diğer zararlı kaynaklardan gelen kirletici madde seviyelerinin dağılımını sınırlayan, ulusal birincil içme suyu düzenlemeleri olarak kabul edilen yasal ve uygulanabilir standartlar belirlemesidir.

Hangi İşlemleri Yapmalısınız?

Kirlenmiş su tüketimi üzerine herhangi bir enfeksiyonla baş ettiğinizde, bildirim kaldırılıncaya kadar kaynatma suyu önerisini takip edin. Doğru yolda başlamak için, bundan sonra musluk suyunuzu yaklaşık bir dakika kaynatmanız ve kullanmadan önce soğutmanız gerekecek, aksi takdirde şişelenmiş su kullanabilirsiniz. Suyu kaynatmak, bakteriler gibi hastalıklara neden olan mikroorganizmaları öldürdüğü için çok önemlidir.

İlk olarak, bir tencereyi soğuk suyla doldurun ve tencerenin dibinden yüzeye çıkan sabit kabarcık akışlarını gördüğünüzde zamanlamayı kendiniz başlatın. Bunu yaptıktan sonra, kaynamış suyun içmek, yıkamak ve hatta dişlerinizi fırçalamak için kullanılmadan önce yeterince depolanması gerekir.

Kaynatma suyu uyarısı veya bildirimi kaldırıldıktan sonra, suyunuzu yemek pişirmek veya içmek için kullanmadan önce su çeşmelerini, buz yapıcıları, ev bitkilerini ve daha fazlasını yıkamanız gerekir. Yıkama, suyun akmasına yardımcı olarak kirlenmiş kalan suyun borularınızdan çıkmasını sağlar.

Gönderi Görüntülemeleri: 3